Strefa rodzica

Aktualności

wróć
Jesienna Edycja - spławikowy epilog 2013

Dla większości z nas sezon spławikowy trwa mniej więcej od połowy marca do połowy października. O ile wędkowanie przed 15 marca może być utrudnione ze względu na zalęgający śnieg, a nie rzadko pokrywę lodową, która wciąż skuwa tafle zbiorników, to późną jesienią wyniki wciąż potrafią być zadowalające. W okręgu PZW Tarnów ostatnie zawody klasy okręgowej odbywają się zawsze w ostatnią niedziele września lub pierwsza października. Po nich organizowany jest nieoficjalny cykl zawodów, które mają formę mini GP. Nosi on nazwę Jesienna Edycja (JE) i stanowi niejako epilog wyczynowego sezonu spławikowego w naszym okręgu.

 

JE organizowana jest przez naszego kapitana sportowego Andrzeja Ciastonia. Składa się na nią cykl zawodów, których ilość zależy od warunków atmosferycznych. Zazwyczaj są to od 4 do 6 imprez z których ostatnia organizowana jest w Andrzejki (bez względu na wszystko). W JE startuje cała czołówka tarnowskiego spławika. Frekwencja wynosi zazwyczaj kilkanaście osób, niemniej jednak rywalizacja jest zacięta. Mimo to oprócz wyniku liczy się tutaj przede wszystkim dobra zabawa i faktycznie zawody zawsze odbywają się w miłej koleżeńskiej atmosferze. Ostatnią JE zorganizowano na zbiorniku Polesie Dębowe znanym na południu Polski z organizacji zawodów komercyjnych. Zmiana właściciela tej wody jak również potrzeba odświeżenia cyklu wymusiła na organizatorach zmianę areny zmagań. W tym roku dwie pierwsze imprezy odbędą się na zbiornikach w Tuchowie.

 

 

Łowisko to położone jest przy drodze powiatowej nr 977 relacji Tarnów - Tuchów. Punk charakterystyczny, na który należy się kierować do Klasztor Redemptorystów w Tuchowie. Po minięciu znaku „Tuchów Wita” należy skręcić w pierwsza drogę po prawej, która prowadzi prosto nad stawy. Łowisko to stanowi kompleks czterech zbiorników o powierzchni około 1 ha każdy z nich.

 

 

Od strony wędkarskiej zbiorniki mają bardzo wiele do zaoferowania. Po pierwsze równe warunki: wszędzie głębokość jest zbliżona około 1-1,2 m. Dno raczej miękkie, choć przy dokładnym gruntowaniu zdarzają się twardsze miejsca. Brzegi są uprzątnięte i wykoszone, można tutaj komfortowo rozłożyć stanowisko, co nie zawsze jest standardem.

 

 

 

Jeśli chodzi o rybostan i możliwe rozwiązania taktyczne to można śmiało przyjąć, że każdy znajdzie coś dla siebie. Amatorzy połowów batem śmiało mogą skupić się na szybkościowym odławianiu płoci. Bez problemu można w ten sposób osiągnąć wynik 5-7 kg.

 

 

Łowiąc tyczką można zająć się na odławianiem średnich leszczy, które licznie tutaj występują.

 

 

Wyniki są porównywalne do tych robionych płocią.

 

 

Amatorzy odległościówki również mogą liczyć na dobry wynik, ich łupem zazwyczaj padają piękne Tuchowskie łaty, które co roku przerzucane są tutaj z zbiornika Czchowskiego.

 

 

Najbliższe zawody będą miały miejsce 20.10.13. Plan zawodów prezentuje się następująco:

 

800       Zbiórka,

815       Zapisy, losowanie, odprawa

830       Przygotowanie do wędkowania

1020     Nęcenie zanętą ciężką

1030     Wędkowanie

1430     Ważenie, ogłoszenie wyników, posiłek, wręczenie nagród                           

 

Wpisowe 25 zł.

 

W imieniu organizatora zapraszam wszystkich zainteresowanych, licząc jednocześnie na wysoka frekwencję. Zgłaszać można sie pod nr letefonu: 888430942 - Andrzej Ciastoń.


z wędkarskim pozdrowieniem

Mateusz Przebięda